آمارها از پیشرفت  پرسپولیس می گوید؛ علیپور، همان مهاجم بی رحمی که برانکو می خواست

آمارها از پیشرفت پرسپولیس می گوید؛ علیپور، همان مهاجم بی رحمی که برانکو می خواست

پرسپولیس در فصل جاری با اینکه کمتر از 2 فصل قبل موقعیت خلق می کند اما بهتر از گذشته از فرصت هایش استفاده می کند و این دلیلی شده تا گل های بیشتری را در این فصل به ثمر برساند.

اختصلصی پیروزی دیلی؛ پرسپولیس با برانکو در 3 فصل اخیر تحول چشمگیری داشته است و می شود رگه های پیشرفت را  به خوبی در این تیم مشاهده کرد. بدون اغراق باید گفت پرسپولیس برانکو فصل به فصل بهتر از گذشته بازی می کند. با مقایسه عملکرد سرخپوشان در فصل جاری به دو فصلی که گذشت این پیشرفت ملموس تر خواهد شد.

9 امتیاز بیشتر از لیگ پانزدهم، یک امتیاز بیشتر از پارسال

سرخپوشان در فصل پانزدهم با هدایت برانکو در 10 هفته ابتدایی 14 امتیاز کسب کرده بودند، در فصل گذشته پس از پایان هفته دهم، 22 امتیازی بودند اما در فصل جاری در 10 بازی ابتدایی صاحب 23 امتیاز شده اند و در حالی با دو امتیاز اختلاف نسبت به پارس جنوبی در مکان دوم قرار دارند که یک بازی کمتر از این تیم انجام داده اند. شاگردان برانکو در  شرایطی 9 امتیاز بیشتر از فصل پانزدهم و یک امتیاز بیشتر از فصل شانزدهم اندوخته اند که در این فصل ،همزمان درگیر لیگ قهرمانان آسیا ، در مراحل پایانی آن و همچنین اردوهای تیم ملی و مسابقات مقدماتی جام جهانی بودند.    


نقطه ضعفی که تبدیل به قوت شد

 یکی از دلایلی که باعث شده تا پرسپولیس در فصل جاری به نسبت دو فصل گذشته شروع بهتری داشته باشد، عملکرد خوب مهاجمان این تیم در خط حمله آن است. در دو فصلی که گذشت شاهد بازیهای زیبا و جذابی از سوی پرسپولیس بودیم و در هر بازی شاگردان برانکو با خلق صحنه های جذاب روی دروازه حریفان هواداران را به وجود آورند. تنها نکته منفی بازی پرسپولیس از دست رفتن فرصت های متعددی بود که در هر بازی به اسانی از دست می رفت و بی دقتی ممتد بازیکنان بعد از هر بازی افسوس بزرگی برای تیم و هواداران پدید می آورد. شاید اگر بازیکنان پرسپولیس بهتر از فرصتهای خود استفاده می کردند، در لیگ پانزدهم قهرمانی را با تفاضل گل از دست نمی دادند. 


7 گل بیشتر از پارسال

پرسپولیس اما در فصل جاری با اینکه کمتر از 2 فصل قبل موقعیت خلق می کند اما بهتر از گذشته از فرصت هایش استفاده می کند و این دلیلی شده تا گل های بیشتری را در این فصل به ثمر برساند. سرخپوشان در 10 هفته ای که از لیگ سپری شده با 19 گل زده بعد از پارس جنوبی و پدیده(با یک بازی کمتر) صاحب سومین خط حمله لیگ هستند. این در حالی است که آنها در موقعیت مشابه در لیگ های پانزدهم و شانزدهم به ترتیب 15 و 12 گل به ثمر رسانده بوده اند. امار گلزنی سرخپوشان از جایی بیشتر نمود پیدا می کند که به یاد می آوریم این تیم از داشتن بهترین مهاجم خود محروم است و از هفته هفتم با تنها دو مهاجم تخصصی در لیگ بازی می کند.


خط حمله بی رحمی که برانکو می خواست

زمانی که پرسپولیس برترین گلزن دو فصل اخیر خود را از دست داد، این نگرانی وجود داشت که خط حمله پرسپولیس دچار ضعف شود و این تیم با مشکل گلزنی مواجه شود اما نه تنها سرخها در خط آتش خود دچار کمبود نشدند که شرایط به گونه ای است که حالا همه از آقای علیپور صحبت کرده و از عدم دعوت این مهاجم گلزن و بی حاشیه به تیم ملی انتقاد می کنند. علیپور که در چند فصل اخیر از جمله بازیکنان خوب پرسپولیس بوده و با تلاش و پشتکار زیاد سرانجام خود را به برانکو تحمیل کرد.او بارها نیمکت نشین ستاره های تیم شد اما آنقدر جنگید تا توانست خود را به اثبات برساند و به جایگاه امروز برسد. در سالهای اخیر پرسپولیس سخت به دنبال یک مهاجم فرصت مانند علیپور بود و برانکو تاکید داشت که مهاجمان او باید بی رحم باشند و با دقت بیشتری ضربات آخر را بزنند. غافل از اینکه این مهاجم در پرسپولیس بود و تنها با توجه و تمرین بیشتر می توانست تبدیل به آن بازیکنی شود که برانکو مدتها منتظرش بود. محرومیت تلخ آقای گل پرسپولیس تنها فایده ای برای پرسپولیس داشت کشف یک ستاره گلزن به نام علیپور بود، هر چند که باید گفت این مهاجم در کنار طارمی زوج بسیار خوبی را تشکیل داده و درخشش امروز او جرقه نبود و استارت آن از روزهای پایانی فصل قبل زده شد و درخشش طارمی و علیپور در خط حمله بود که باعث شد سرخپوشان در فاصله چند هفته مانده به پایان فصل قهرمانی را جشن بگیرند.


تکرار آقای گلی اینبار با علیپور

پرسپولیس به دلیل داشتن 3 مهاجم آماده، تا قبل از محرومیت طارمی به تناوب از مهاجمانش در خط حمله بازی میگرفت که مطابق پیش بینی ها آقای گل دو فصل اخیر لیگ برتر انتخاب اول برانکو برای خط حمله بود و علیپور و منشا دو بازیکنی به تناوب کنار طارمی قرار می گرفتند  که با محرومیت طارمی او عملا از چرخه مهاجمان پرسپولیس خارج شد تا هفته بیست و یکم که بار دیگر به ترکیب پرسپولیس باز خواهد گشت. باید دید آیا می تواند فرصتهای از دست رفته را جبران کرده و به کورس آقای گلی باز گردد؟ آنچه که اما بدیهی است مهاجمان پرسپولیس در غیاب او عملکرد خوبی را داشته اند و اجازه نداده اند جای خالی بهترین گلزن تیم احساس شود.جالب است که بدانید 11 گل از 19 گل این فصل پرسپولیس را مهاجمان تیم به ثمر رسانده اند؛ علیپور 6 بار، طارمی 4 بار و منشا در یک بازی برای سرخپوشان گلزنی کرده اند و و اگر مهاجمان تیم در غیاب طارمی به همین روند مثبت ادامه دهند، پرسپولیس می تواند همچون فصل گذشته  در پایان لیگ صاحب برترین خط حمله و چه بسا عنوان آقای گلی مسابقات شود.

 

علیپور؛9بازی، 6 گل و یک پنالتی

 علی علیپور بدون شک بهترین مهاجم این فصل پرسپولیس بوده است؛ او به غیر از یک بازی در همه مسابقات این فصل حضور داشته است. علیپور به جز دیدار با تراکتورسازی در هفته دوم  در تمام بازی این فصل پرسپولیس(فیکس یا تعویضی) به میدان رفته که 6 گل حاصل ان بوده است.  مهاجم شماره 70 سرخها از هفته پنجم و بازی مقابل گسترش فولاد گلزنی را آغاز کرد و بعد از اینکه در دیدار مقابل پیکان به عنوان بازیکنی تعویضی به زمین آمد در 20 دقیقه ای که فرصت بازی داشت در گلزنی ناکام بود و از بازی مقابل سپاهان در هفته هفتم بود که بار دیگر گلزنی را از سر گرفت و طی 3 بازی متوالی مقابل استقلال خوزستان(دوبار)، استقلال تهران و سایپا گلزنی کرد تا با عبور از مهدی طارمی با 6 گل زده بهترین گلزن این فصل سرخپوشان تا پایان هفته یازدهم لقب بگیرد.


 طارمی؛ 7 بازی، 4 گل و 2 پاس گل

مهدی طارمی، بعد از علیپور بیشترین گل را برای سرخپوشان به ثمر رسانده است. آقای گل دو فصل اخیر لیگ برتر که به حکم فیفا تا هفته بیست و یکم از همراهی پرسپولیس محروم است در 7 مسابقه ای که این فصل در ترکیب سرخها حاضر بوده است 4 بار گلزنی کرده و 2 پاس گل نیز در اختیار همبازیانش قرارداده است.طارمی در هفته سوم مقابل نفت زننده دو گل از 3 گل پرسپولیس بود و در بازی برابر گسترش نیز در نیمه دوم به عنوان یار تعویضی به میدان امد و گل سوم سرخپوشان را به ثمر رساند.آخرین گل طارمی هم به سپاهان بود و یک روز پس از این بازی بود که محرومیت طارمی اعلام شد تا این بازیکن که در پی تصاحب دوباره آقای گلی در سومین فصل متوالی بود،14 بازی از لیگ هفدهم را از دست دهد. 


منشا؛8 بازی،1 گل و 2 پاس گل

مهاجم نیجریه ای سرخها که در 7 بازی این فصل 495 دقیقه فرصت بازی داشته است، تنها یکبار در هفته دوم در تبریز موفق به باز کردن دروازه تراکتورسازی شده است. منشا که در لیگ قهرمانان آسیا ستاره پرسپولیس بود، هنوز نتوانسته درخششی را که در این رقابتها با پیراهن پرسپولیس داشت در لیگ تکرار کند، با این وجود او در دو هفته اخیر با پاس گل های ارزشمند خود موجب گلزنی دیگر مهاجم پرسپولیس یعنی علیپور مقابل استقلال و سایپا بوده است. منشا که در پیکان یک مهاجم نوک صرف بود و همه توپهای آخر به او ختم می شد در پرسپولیس تبدیل به مهاجمی جنگنده و توپگیر شده که به جای قرار گرفتن در پیشانی خط حمله گاها او را حتی در زمین خودی و در حال پرس هافبک های حریف می بینیم. روی فرصت طلبی منشا بود که علی علیپور توانست از مدافع استقلال پنالتی بگیرد و 3 امتیاز ارزشمند را برای سرخها به ارمغان بیاورد.   

 

  

شیوا دورانگر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی